Як розблокувати творче мислення

Безліч статей присвячено розкриттю творчого потенціалу дитини, її креативного мислення й розвитку особистості, у той же час у багатьох із них робиться акцент на власному прикладі, який неодмінно повинні дати батьки. Але як самим батькам, уже дорослим зрілим людям, розкріпачитись і пробудити своє власне творче мислення, стати гідними для наслідування? Відповіді на це запитання і присвячена ця стаття. Отже…

Якщо ви намагаєтесь вирішити складне завдання, почати свій бізнес або написати цікаву статтю, творче мислення має вирішальне значення. Цей процес зводиться до зміни перспективи й нового погляду на проблему. Багато хто любить називати це «нестандартним мисленням», хоча така назва не зовсім коректна. Так само, як і Нео у фільмі «Матриця» необхідно було зрозуміти, що «немає ніякої ложки», вам необхідно зрозуміти, що «не існує кордонів», за межі яких вам треба вийти.

Ви створюєте свої власні уявні обмеження, просто живучи своїм життям і приймаючи певні речі як «реальні», хоча насправді вони такі ж ілюзорні, як і продукція нездорової психіки. Але справа в тому, що досить велика кількість людей вважають, що деякі штучні уявлення й концепції цілком «реальні», тому в їхніх очах ви виглядаєте «нормальними». Це добре для суспільства в цілому, але такого роду безумовна згода пригнічує ваші природні здібності.

Таким чином, замість того щоб шукати творче натхнення, ви повинні просто зрозуміти істину. Ви здатні мислити творчо, але для цього необхідно стерти свої ментальні блоки (обмеження, які, по суті, не що інше, як шкідливі установки у вашій свідомості, помилкові висновки, зроблені раніше, і т. п.), які зробили вас такими, якими ви є сьогодні.

Коли ви зациклюєтесь на проблемі, візьміть і прочитайте цей список з десяти поширених способів, за допомогою яких ми придушуємо наші природні здібності. Він допоможе вам зрозуміти, що всі перешкоди на шляху до хороших ідей знаходяться лише у вашій голові.

1. Пошук «правильної» відповіді

Один з найгірших аспектів формальної освіти – орієнтація на єдино правильну відповідь на конкретне запитання чи завдання. Хоча такий підхід допомагає нам функціонувати в суспільстві, він шкодить творчому мисленню, оскільки питання та проблеми реального життя неоднозначні. Найчастіше буває кілька «правильних» відповідей, і якщо ви придумаєте іншу, то вона може виявитись навіть кращою, ніж попередня.

Багато з таких ментальних блоків можна усунути, відкривши для себе способи пошуку кількох відповідей на будь-яку задачу. Намагайтесь по-різному переосмислювати завдання, щоби знаходити різні відповіді, і вчіться відповідати на неоднозначні по суті запитання різними способами.

2. Логічне мислення

Реальне життя буває не тільки невизначеним, воно часто є алогічним до божевілля. Хоча навички критичного мислення, заснованого на логіці, – це один з наших основних інструментів оцінки доцільності творчої ідеї, таке мислення часто є ворогом воістину інноваційних думок.

Один з найкращих способів уникнути обмежень, відсталості власного логічного ходу думок – думати метафорично, образно. Одна із причин, чому метафори часто застосовуються у спілкуванні, полягає в тому, що ми приймаємо їх як істину, не замислюючись про це. Коли ви усвідомлюєте, що «істина» символічна, то розумієте, що насправді можете придумати до неї альтернативи.

3. Дотримання правил

Творче мислення в певному сенсі можна розглядати як руйнівну силу. Ви руйнуєте, звільняєтесь від переважно деспотичних правил, установлених для вас іншими людьми, ставите запитання «чому?» або «чому не..?» щоразу, коли зіштовхуєтеся із «загальноприйнятими» способами й методами.

Це легше сказати, ніж зробити, оскільки люди часто відстоюють правила, яких дотримуються, навіть зіштовхуючись із доказами їх несправедливості. Люди люблять прославляти бунтарів, але мало в кого вистачає сміливості наслідувати їх. Припиніть захоплюватись порушниками правил і почніть ламати деякі з них самостійно.

4. Практицизм

Як і логіка, практичність надзвичайно важлива при виконанні будь-чого, проте часто вона пригнічує інноваційні ідеї ще в зародку. Тому не пускайте свого внутрішнього редактора в кімнату до свого внутрішнього митця.

Намагайтесь не оцінювати фактичну обґрунтованість підходу, доки він не почне існувати. Як можна частіше замислюйтесь над запитанням «А якщо?» і просто давайте волю своїй уяві. Ви можете зробити божевільне відкриття, але настільки практичне, що ніхто й подумати не міг про нього раніше.

5. Гра – не робота

Мабуть, найефективніший спосіб стимулювати творче мислення – це дозволити своєму мозку грати, і все ж багато людей розділяють гру й роботу. У наші дні люди, які здатні придумувати чудові ідеї й рішення, найбільш економічно винагороджені, а «робочі конячки» часто лише служать інтересам творчих мислителів.

Ви чули вислів «Працюй старанно, а грай ще старанніше»? Необхідно усвідомити, що для творчого мислителя робота й гра – одне й те саме.

6. Це не моя робота, це мене не стосується

У час гіперспеціалізаціі ті, хто із задоволенням досліджує взагалі незв’язані між собою сфери життя та знань, краще за інших розуміють, що в цьому світі все взаємопов’язано. Це відбувається тому, що творчі люди дуже допитливі й хочуть бути «всезнайками».

Звісно, ви повинні володіти спеціальними знаннями у своїй галузі, але якщо ви вважаєте себе дослідником, а не вузькоспеціалізованим гвинтиком величезного механізму, то намагатиметесь бути на голову вище технічного майстра й прагнути до обізнаності й успіху в усьому.

7. Прагнення бути «серйозною» людиною

Майже все, що робить нас цивілізованими людьми, зводиться до послуху, конформізму, спільних цінностей і, звісно, однакового з усіма способу мислення. У цьому немає нічого поганого, але якщо ви зможете подумки визнати, що це всього лише «шаблонне мислення», що допомагає функціонувати суспільству, то станете здатним перевернути догори дном усі загальноприйняті ілюзії й розвіяти їх як безумовно даремні й непотрібні.

Усі світові лідери від єгипетських фараонів до китайських імператорів і членів європейських королівських родин при виникненні серйозних проблем консультувалися із блаженними або придворними блазнями. Дурнику дозволено казати правду, не відчуваючи звичайних наслідків за безбожність, блюзнірство або виклик укоріненим суспільним нормам. Дозвольте собі іноді «бути дурником» і бачити речі такими, якими вони є насправді.

8. Уникання невизначеності

Ми раціонально усвідомлюємо, що майже кожна ситуація в деякій мірі неоднозначна. І хоча поділ на чорне й біле може призвести до катастрофи, ми до цього часу це практикуємо. Прагнення до визначеності – це вроджена характеристика психології людини, але творчий мислитель для ясності відкидає помилкове відчуття комфорту, коли воно зовсім недоречне.

Якщо ви прагнете інновацій, невизначеність повинна стати вашою подругою. Той факт, що більшість людей відчувають дискомфорт, досліджуючи невизначеність, дасть вам перевагу, якщо ви зможете спокійно прийняти її, а не бігти стрімголов.

9. Бути неправим і помилятись погано

Ми не любимо помилятись, але найчастіше вчимось саме на помилках. Томас Едісон помилявся 1800 разів, перш ніж винайшов правильну лампочку. Найсильнішою рисою його характеру була відсутність страху помилитись.

Найкраще, що ми можемо робити, – це брати уроки зі своїх помилок, але, щоб їх здійснювати, у першу чергу ми повинні звільнитись від страху перед ними. Просто випробовуйте свої ідеї та спостерігайте за результатами, беріть уроки і пробуйте щось ще. Питайте себе, що найгірше може статись, якщо я помилюсь. Ви зрозумієте, що користь від помилок значно переважує можливі наслідки.

10. Я не креативний

Заперечувати свої творчі здібності все одно, що заперечувати, що ви людина. Ми всі безмежно творчі люди, але лише в тій мірі, в якій розуміємо, що самі створюємо обмеження мислення. Якщо ви кажете собі, що ви не творча людина, це стає правдою. Перестаньте так робити!

У цьому сенсі пробудження власної творчості схоже на шлях духовного просвітлення. Ви вже просвітлений, ви вже творча людина, але, для того щоби зрозуміти це, ви повинні позбавитись від усіх своїх оман. Визнайте, що ви за своєю суттю творча особистість, а потім почніть зносити інші бар’єри у своїй свідомості.

Розвиток дитини