За курсом “Вчимося жити разом” в 6-х класах на минулому тижні був проведений тренінг: «Навички спілкування». Мета цього тренінгу: «Розвивати базові комунікативні навички учнів, виховувати доброзичливу, чемну і впевнену манеру спілкування». Але, на мій погляд, найважливішим досягненням та результатом тренінгу було щастя в очах учнів, підвищений позитивний емоційний стан всіх учасників тренінгу. Наприкінці уроку під час рефлексії декілька учнів зазначили, що на уроці вони не тільки навчалися спілкуватися, а й саме спілкувалися більшість часу уроку. Особливо цікавими для учнів були:
• Мозковий штурм оцінки, як діти почуваються серед незнайомих людей (учні ставали за умовними лініями в три ряди: ті, хто вільно почувається будь-де; ті, хто дуже сором’язливі, а частина стала посередині та пояснювали, що це залежить від ситуації). • Робота в групах з порадами «Як подолати сором’язливість». • Вправа «Пінг-понг» по відпрацюванню навичок ефективного спілкування. Учні в групах підготували та розігрували сценки, які демонстрували уміння знайомитися, спілкуватись у незнайомій компанії та як правильно завершувати спілкування. • Під час підсумкового завдання учням дуже сподобалося відео «Правильний комплімент» з «Єралаша», який демонструвався на інтерактивній дошці класу. Доречи, використання хмарних технологій сприяє високому рівню проведення тренінгу. Я сканувала QR-код відео з матеріалів тренінгу за допомогою мобільного додатку, завантажила на Google Диск з мобільного телефона, потім на інтерактивній дошці відкрила Інтернет та з посилання на Google Диску перейшла на канал YouTube. Після перегляду відео учні обговорювали що саме неправильно зробили хлопці в сюжеті та як правильно робити компліменти. • Завершення тренінгу проводилося під час виконання вправи «Вальс-комплімент». Учні, які працювали в групах, взялися за руки та дивлячись в очі робили компліменти один одному. Підвищення ефекту щастя відбулося завдяки тому, що тренінг проходив в День Святого Валентина. • Завершальний ритуал завершення викликав особливі емоції: учні взялися за руки та хором вигукнули «Ми щасливі»!
Труднощі при проведенні тренінгів виникають у великих класах по 33-35 учнів. Подолати їх можна тільки зменшенням класів та збільшенням часу на проведення тренінгу. Тренінги я проводжу з 2006 року і бачу позитивні зміни в поведінці учнів: вони більш впевнено спілкуються, вміють працювати в команді, підтримують один одного, стають більш толерантними до інших. Курс «ВЖР» є дуже корисним.
Прокоф’єва Марія, 6-А клас. «Мені надзвичайно сподобався сьогоднішній урок, тому що ми багато говорили про спілкування, а спілкування це дуже важлива складова життя для людини. Адже якщо у людини немає бажання спілкуватися, у неї навряд будуть гарні друзі, адже яка дружба без спілкування, гарна робота, тому що зараз майже на кожній роботі потрібна комунікабельність та, врешті решт, любов. Завдяки спілкуванню ми знаходимо спільну мову із співрозмовником. Ми грали, працювали в групах, показували сценки, робили компліменти, тим самим ми навчалися спілкуватись між собою».